ÇATINIZA GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURUN

ELEKTRİK FATURASI ÖDEMEKTEN KURTULUN

Güneş Enerjisi zengini ülkemizde, yeni mevzuatlar ve teşvikler çatı üzerine kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrallerini desteklemektedir. Her yıl ortalama % 15 oranında artan elektrik fiyatları sebebiyle, enerjiye dayalı üretim maliyetlerinin azaltılabilmesi için Güneş Enerjisi’nden elektrik üretimi çok önemli hale gelmiştir.

 

Solar Çatı üzeri GES sistemlerimiz, kendi çatınız üzerinde enerjinizi üreterek maliyetlerinizi azaltmanız için idealdir. Mühendislerimiz tarafından sunulan farklı tip tasarımlar sayesinde her türlü çatıya uygun sistemler geliştirmekteyiz. Çatı üzerindeki PV panellerde üretilen elektrik tüm tesisinizin elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Buna ek olarak üretim ve tüketiminiz arasındaki farkı devlet tarafından garanti edilen bir fiyatla şebekeye satmanız da mümkündür. Dahası üretiminizin tüketiminiz ile aynı anda olmasına gerek yok. Yenilenebilir

 Enerji Kanunu enerji üretiminizden önce tüketiminize olanak sağlamaktadır, eğer bir on-grid sisteminiz varsa elektrik depolamaya ihtiyacınız yok. Ayrıca şık görünümlü güneş panelleri PV sistemleri, tasarruf sağlamasının yanında tesisinize çevre dostu bir görünüm kazandırır. Tesisinize ekleyeceğimiz bir pano sayesinde üreteceğiniz elektrik miktarının yanı sıra CO2 emisyon oranını da sürekli takip edebilirsiniz.

 

Fabrikaların çatılarında ve evlerin çatılarında sıkça görmeye başladığımız güneş enerjisi sistemleri, son zamanlarda ucuz elektrik üretmek isteyenler için ideal bir enerji sistemi haline gelmiştir. Güneşten elektrik üreten ülkeler sıralamasın Türkiye güneş enerjisinden elektrik üretiminde hızla yükseliş göstermektedir.

Kendi elektriğini üretmek ve ihtiyaç fazlasını elektriğinizi devlete satabilirsiniz.

 

Tüm detay ve sorularınız için MTKC Enerji  ile iletişime geçin!

Güneş Paneli

Nedir

Dünya’da ilk fotovoltaık etkinin saptanması 1839 yılında fransız fizikçi Alexander Edmond Becquerel tarafından bulunmuştur. Yaptığı çalışmaları, Becquerel platin tabakalar üzerinde denediği esnada bu etkiyi keşfetmiştir.

 

1873 Willoughby Smith isimli bilim adamı, selenyum içerisindeki foto iletkenliği keşfetti. Ve ilk fotovoltaık düzeneği olarak güneş paneli sistemi alanında tarihe geçti. 1877 W.G.Adams ve R.E.Day isimli bilim adamları yaptıkları bilimsel çalışmalarda, katı maddelerin de fotovoltaik-pv etki oluşturabileceğini buldular. 1883 Charles Fritts isimli bilim adamı %1 verimli fotovoltaık hücreyi geliştirdi.

1946 solarhistory Dünya’da ilk olarak Russell Ohl modern pv güneş panelinin patentini aldı. 1954 Bell Laboratuarlarında %6 verimli silisyum pv hücreler yapıldı.

1957 Hoffman Elektronik firması güneş paneli yapımı konusunda %8 verimle çalışabilen photovoltaik silisyum hücreleri geliştirmeyi başardı. 1970 bu yıllarda dünya’da petrol krizi oldu ve alternatif enerji kaynakları arayışları başladı, fotovoltaik hücrelere ilgi arttı ve bu teknoloji’de ciddi Ar-Ge çalışmaları başladı ve photovoltaik hücrelerin üretimi hızlandı.

 

1993 Applied Solar Energy Corp. firması %20 verimli iki-eklemli fotovoltaik hücrelerin seri üretimine başladı. 2000 bu yıllarda %20 verimli üç-eklemli pv hücreler geliştirildi. 2002 %26 verimli üç-eklemli fotovoltaik paneller geliştirildi. 2009 Spectrolab firması %41,6 verimli üç-eklemli pv hücreler geliştirerek güneş paneli üretiminde dünya rekorunun tekrar sahibi oldu.

Güneş Paneli

NE İŞE YARAR

Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve güneş enerjisi sistemi için çok önemli olan Güneş Paneli, silikon hücreleri sayesinde üstüne düşen güneş ışınlarının direkt olarak elektrik enerjisine çevirir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlisi olan Güneş’in verdiği ısı ve ışığı elektrik enerjisine çevirerek tüm ihtiyaç alanlarında ve yaşam yerlerinde kullanılabilir hale getiren güneş paneli, diğer enerji kaynaklarına göre çok daha fazla önem taşımaktadır. Panellerin üzerinde bulunan güneş hücrelerine güneş ışınları sayesinde doğru akım oluşmaya başlar. Bulunduğu bölgeye veya kullanıldığı mevsime göre elde edilen enerji miktarının ölçümleri yapılarak seri ya da paralel bir düzenek kurularak ev ya da iş yerlerine bağlanır. Elde edilen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bu uygulama ile tüm elektrikli aletlerini, her türlü cihazı kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Güneş enerjisi santrallerinde, güneş enerjisinden elde edilen enerjiyi elektrik üretimi için güneş paneli olmazsa olmaz bileşenler arasındadır.

Panel yapımı için çok az miktarda kum güneş ışığını elektriğe çevrilebilir güneş panellerinin yapımında neredeyse yüzde yüz saflığa erişen silikon kullanılır. Silikonun pozitif kutup haline getirilmesi için Bor maddesi katılır. Silikon külçeleri testereler vasıtasıyla incecik levhalar halinde soğuduktan sonra dinlenmeye bırakılır. Levha yüzeyinde çok küçük piramitler oluşturacak kimyasal yüzey dokuma işlemi gerçekleştirilerek yansıtma özelliği düşürülür ve böylece güneş ışınlarının tutulması sağlanır. Yüksek sıcaklıkta fosfor silikon levhaya enjekte edilir ve daha sonra fosfor dikkatlice levhanın arka yüzeyinden temizlenir. Bütün amaç + ve – kutuplar oluşturarak, bu iki kutup arasında “elektron akımı” doğru akım meydana getirmektir

• Monokristal güneş paneli,

• Polikristal güeş paneli,

• İnce film güneş paneli,

• Esnek güneş paneli.

Güneş Paneli

NASIL YAPILIR

Güneş Paneli

ÇEŞİTLERİ

Güneş Enerjisi

Nedir

Güneş enerjisi herhangi bir zararlı gaz salınımının olmadığı, doğrudan güneş ışığından üretilen temiz bir enerji kaynağıdır.

Güneşin yaklaşık yüzde 90‘ını oluşturan hidrojen gazının çekirdekleri füzyon ile helyum çekirdekleri oluşturmakta ve bu sırada çok büyük bir enerji açığa çıkmaktadır. Güneşte meydana gelen tepkimeler sonucunda oluşan bu enerjinin bir kısmı dünyaya ulaşan ışınım enerjisidir. Bu ışınımın panellerle elektrik enerjisine çevrilmesi işlemi sistemi tanımlamaktadır.

Güneş enerjisi yenilebilir ve kirlenme oluşturmayan, temiz bir enerji kaynağıdır. Nüfusun ve sanayileşmenin giderek artması ile dünyada enerji ihtiyacı artış göstermektedir. Petrol ve doğalgaz kaynaklarının azalması ile veya bu kaynaklara sahip olmayan ülkelerde artan enerji ihtiyacına cevap vermek oldukça sıkıntılı olmaktadır. Bu nedenle, daha temiz ve daha az maliyetli olan yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmek bu sıkıntının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı gün geçtikçe artmakta ve bu alanda yapılan çalışmalar da giderek önem kazanmaktadır.

Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme yöntemine solar panel sistemi ya da güneş paneli sistemi adı verilir. Güneş enerjisinin temeli, güneşten dünyaya gelen fotonların güneş panelleri sayesinde toplanması ile, fotonların taşıdığı enerjinin elektrik ve ısı enerjisine çevrilmesine dayanır. Fotonların güneş piline çarpması ile, elektronlar panel yüzeyine çekilir. Bu şekil, güneş panelinin üst ve alt katmanları arasında voltaj oluşmasını sağlar. Panelin üstü ve alt kısmı boyunca oluşan elektrik devresi, elektrik teçhizatına güç akışını sağlar. Bir binaya veya eve güç sağlamak için, enerji ihtiyacına göre belirlenen oranda güneş paneli gereklidir.

Güneş enerjisinden elektrik üretiminde ilk akla gelen, güneş ışınlarını elektrik haline çeviren güneş pilleri yani fotovoltaik hücrelerdir. Fotovoltaik kelimesi, güneş ışığını oluşturan parçacıklar yani fotonlar sözcüğü ile elektrik voltajı olan volt kelimesinden gelir. Güneş enerjisinden santrallerinin ana bileşenleri, güneş panelleri ile birlikte inverter, panel taşıyıcı sistem ve BOS (Balance of System) oluşmaktadır.

İnverter, güneş panellerinden gelen doğru akım elektriğini alternatif akıma yani şebeke elektriğine çeviren cihazlardır. Panel taşıyıcı sistemi, PV panel taşıyıcı sistemleri ile montaj aparatlarından oluşur. Güneş enerjisi santrallerinde modül, inverter ve konstrüksiyon dışındaki kısım BOS (Balance of System) olarak adlandırılır. Altyapı, AG – OG kablo, konnektör, paralelleme panoları, şalt ekipmanları, alçak gerilim pano ve salt, trafo postası, orta / yüksek gerilim pano ve salt, inşaat işleri, tel çitler, aydınlatma, kamera sistemleri kısımlardan oluşur.

Günümüzde güneş pilleri, hesap makineleri gibi küçük ve taşınabilir cihazlarda yaygın olarak kullanılmakla birlikte, verimliliklerinin artması ile birlikte bina ve ev çatılarına kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptirler.

Güneş Enerjisi

KULLANIM ALANLARI

• Güneş enerjisi kullanım alanları, Fabrika, endüstriyel alanlar ve soğuk hava depolarının çatıları güneş enerjisi sistemleri kurulum alanları olarak işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

• Çatı üzeri GES projeleri OSB’ler, tarım, hayvancılık, depolama alanlarında, AVM, oteller, hastaneler, akaryakıt istasyonları gibi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

• Evlerin elektrik ihtiyacını karşılamada da çatı tipi güneş enerjisi santralleri tercih edilmektedir.

• Elektrik olmayan veya elektrik enerjisinin ulaşamadığı yerleşim yerleri için kullanılmaktadır.

• Tarımsal sulamada alanlarında da güneş enerjisi sistemleri kullanılır. Uygun maliyetli bir enerji alternatifi olması nedeni ile güneş enerjisi, sıcak su üretiminde de sık tercih edilen bir enerji türüdür.

• Solar paneller kullanılarak elektrik üretip, seralarda sebze ve meyveleri ısıtmakta kullanılır. Bu nedenle kırsal kesimler ve tarım alanları da güneş enerjisi kullanım alanları olarak tercih edilmektedir.

• Trafik lambaları, işaret lambaları ve sokak lambaları da güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer almaktadır. Bu sistem genelde akülü güneş enerjisi sistemleridir. Ve elektrikler kesildiği zaman akü devreye girerek trafikte karmaşaya engel olur.

 

Güneş enerjisi birçok farklı alanda ve neredeyse her sektörde kullanılması mümkün olan bir enerji türüdür. Gelişen teknoloji ile birlikte artan enerji ihtiyacına karşı başarılı bir yenilenebilir enerji kaynağı alternatifi olan güneş enerjisi, üzerinde çok sayıda çalışma gerçekleştirilen bir enerji üretim yöntemidir.

 

Güneş enerjisi sistemleri aslında çok da yeni olmayan bir teknolojidir. Eski zamanlardan beri kol saatleri ve hesap makinelerinde kullanılmakta olan güneş enerjisi, günümüzde uydularda da kullanılmakta olan bir enerji türüdür.

 

Trafik lambaları, sokak lambaları ve işaret lambaları da güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer almaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları teknolojinin gelişmesi ile birlikte nihai tüketicinin de faydalanabileceği sistemler haline gelmiştir. Böylece nihai tüketici de kendi elektriğini üreterek tasarruf sağlayabilmektedir.

 

Su ısıtmada kullanılan güneş enerjisi yöntemleri ise, fotovoltaik güneş panellerinden bile daha önce başlayan bir teknolojidir. Uygun maliyetli bir enerji alternatifi olması nedeni ile güneş enerjisi, sıcak su üretiminde de sık tercih edilen bir enerji türüdür. Bu nedenle kırsal kesimler ve tarım alanları da güneş enerjisi kullanım alanları olarak tercih edilmektedir.

Yenilebilir enerji kaynaklarının önem kazandığı günümüzde ise, güneş enerjisi santrallerinin kurulumu yaygınlaşmıştır. Fabrika, endüstriyel alanlar ve soğuk hava depolarının çatıları güneş enerjisi sistemleri kurulum alanları olarak işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra evlerin elektrik ihtiyacını karşılamada da çatı tipi güneş enerjisi santralleri tercih edilmektedir.

Çatı üzeri güneş enerjisi santrali uygulamaları, kullanılmayan alanları değerlendirerek firmalara veya konutlara avantajlı kullanım alanları sunmaktadır. GES çatı uygulamaları tasarımı ile standart saha tasarımlarına göre daha yüksek verim elde etmektedir. Çatı üzeri GES projeleri; sanayi alanlarında yani OSB’ler, depolama, tarım ve hayvancılık tesisleri ile; konut ve büyük ticari yapılarda yani alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, akaryakıt İstasyonları gibi oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu nedenle Türkiye genelinde ciddi bir kullanım potansiyeline sahiptir.

Çatı üstü güneş enerjisi santralleri, uygulandığı bölgedeki estetik görünümleri ile dikkat çekmektedir. Üretim değerleri ile proje bittikten sonraki değerler birebir örtüşmekte ve böylelikle üretim garanti altına alınmaktadır.

Çatı GES projelerinde, düz çatılar eğilimli çatılara göre daha az maliyetlidir ve düz çatıların en iyi ışın alabilmesi için uygun açılarla çalışma yaparak en iyi sonuçları ortaya çıkmaktadır.

Eğimli çatılarda ise, çatının gerekli ölçülendirmeleri yapılarak en uygun tasarım oluşturulur. Çatı üstü güneş enerjisi santrallerinde, çatıların dayanıklılığına göre her türlü modül sistemi uygulanabilmektedir.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali

AVANTAJLARI

-Çatı üzerinde yer alan kullanılmayan alanlar değerlendirilir,

-Yenilenebilir enerji kaynağı olarak diğer enerji türlerine göre daha etkindir

-Doğaya, çevreye ve canlılara zararı yoktur.

-Sınırsız enerji kaynağı güneşten faydalandığı için sürekliliği garantidir,

-Enerji fiyat artışlarından etkilenmez,

-Yatırımcılar, kendi elektriklerini ürettikleri için maliyet avantajı sağlar,

-Kurulum maliyeti dışında maliyet içermez,

-Enerjiye gereksinim duyulan bölgelerde kurulduğu için, enerji nakli veya taşıma gerektirmediğinden taşınma sırasında oluşan kayıplar ve maliyet azaltılmış olur.

 

Güneş enerjisi doğal bir enerji kaynağı olması ve atık üretmemesi nedeniyle de zararı olmayan bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi üretim tesislerinin panelleri için gerekli bakım işlemleri de düşük maliyet ve işgücü ile gerçekleştirilebilir. Diğer enerji tesislerine oranla bu açıdan da avantaj sağlamaktadır.

Tekno Ray Solar endüstriyel çatı üzeri güneş enerjisi santrali ve zemine monte güneş enerji santral kurulumu alanlarında, güneş enerjisi sektörünün lider EPC firması olarak anahtar teslim güneş enerjisi santral kurulumu yapmaktadır. En kaliteli güneş enerjisi santralleri, en iyi ürünleri ve en verimli güneş enerjisi santral tasarımı stratejisiyle yola çıkan Tekno Ray Solar, Türkiye’nin her noktasında deneyimli kadrosu ile hizmet veriyor.

TÜRKİYE GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİ HARİRASI

EKLER

 Lisanssız Üretim Başvurularında

Sunulması Gereken Bilgi ve Belgeler Listesi

GES Resmi GAZETE Yayını 12 Mayıs 2019 PAZAR

Panel Çeşitleri

HİZMETLERİMİZ

Keşif

Müşterilerimizin enerji ihtiyaçlarını ve taleplerini tespit etmek için, tesisin kurulacağı alanda ücretsiz danışmanlık yaparak projelere ön hazırlık oluşturuyoruz.

 

Güneş enerjisinden üretilen elektrikten en verimli şekilde faydalanma konusu, tecrübeli ve uzman bir ekiple yapılan, detaylı bir keşifden geçer.

 

Çözümlerimiz

 • Enerji Tüketiminin Belirlenmesi
 • Yer Seçimi
 • Fizibilite Çalışmaları
 • Şebeke Bağlantı Analizi
 • Yasal Düzenlemeler

Projelendirme

Yaptığımız keşif doğrultusunda mühendislerimiz tarafından taleplerinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun, Güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili detaylı ve ekonomik projeler hazırlanır. Uzmanlığımız ve partnerlerimizin tecrübeleri sayesinde başarılı uygulamaları, planlamaları ve mühendislik çözümlerini müşterilerimize sunabilmekteyiz.

 

Çözümlerimiz

 • Saha Yerleşimi
 • Ekipmanların Belirlenmesi
 • Sistem Planı
 • Proje Çizimleri
 • GES Analizleri
 • Ekonomik Analizler (Amortisman)
 • Yasal Başvurular

 

Finansman Danışmanlığı

Müşterilerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda hazırlanan projelerde teşvik ve yatırım değerlendirme süreçlerinde, müşterilerimiz ile finans kaynakları arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve hızlı olarak yürütülmesini sağlıyoruz.

 

Ayrıca uzman danışman kadromuz ile güneş enerjisi sektöründe yatırımcı müşterilerimize her türlü teşvik başvuruları üzerine detaylı hizmetler sunmaktayız.

 

Çözümlerimiz

 • Yatırımın Belirlenmesi
 • Yatırım Analizi
 • Kredilendirme
 • Leasing
 • Teşvik ve Hibe Programları

 

Kurulum

Solar enerji uygulamaları konusunda uzmanlığımız ve avrupalı partnerlerimizin pratik tecrübelerinden yararlanarak, kaliteli, profesyonel ve zamanında anahtar teslimi solar sistemi kurulumları gerçekleştirmekteyiz.

 

Çözümlerimiz

 • Proje Yönetimi
 • Alt yapı Düzenlemeleri
 • Montaj
 • Sistem Entegrasyonu
 • Şebeke Bağlantısı
 • Test ve Devreye Alma
 • Kabul Protokolü

 

Teknik Servis

Tüm güneş enerjisi projelerimizde kendi bünyemizde bulunan eğitimli ve tecrübeli teknik personelimiz ile güvenli bir şekilde teknik servis hizmetleri vermekteyiz.

 

Çözümlerimiz

 • Düzenli Bakım
 • Onarım Hizmetleri
 • Hızlı Teknik Müdahele (7/24)
 • Uzaktan Takip ve Konrol Sistemi (Monitoring, Controlling)
 • Servis Hizmetleri
 • Güvenlik

 

MTKC DANIŞMANLIK ENERJİ GIDA SAN. VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.

 

Adres Batıkent Mah. Muhsin Yazıcıoğlu bul. Palmiye sit B blok altı no:30 ŞEHİTKAMİL GAZİANTEP

 

Telefon +90 850 227 0597 - +90 342 999 46 40

Cep +90 530 1020597

Faks +90 342 999 4640

 

E-posta info@mtkc.com.tr

 

© 2020 MTKC Danışmanlık Enerji Gıda San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.