MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNDE ALAYLI MÜHENDİS KONULU KONFERANS

Dünyanın küreselleşen bir köy haline dönüştüğünü ve iş fırsatlarının her geçen gün giderek azaldığını kaydeden Mustafa Tekçe, genç mühendis adaylarının bu mesleği lokalde mi yoksa dünyada mı yapmaya şimdiden karar vermeleri gerektiğini söyledi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen Alaylı Mühendis konulu konferansa konuşmacı olarak katılan iktisatçı Mustafa Tekçe, mühendis adayı öğrencilere iş hayatında başarılı olmanın yollarını anlattı.

GAÜN Mühendislik Fakültesinde düzenlenen konferansa, Fakülte Dekanı Prof.Dr. Mustafa Bayram, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Üniversite yıllarından sonra iş hayatına nasıl atıldığını ve şu anki Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Mustafa Tekçe, öğrencilere dürüstlüklerinden ve çalışmaktan hiçbir zaman taviz vermemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Dürüstlük ve azmin başarıya giden yolun en önemli anahtarı olduğunu vurgulayan Tekçe, “Dürüst, çalışkan iyi niyetli ve gelişime açık bireylerseniz mutlaka hak ettiğiniz yerlere ulaşacaksınız. Belki kısa ve orta vadede hak etmediğiniz yerlerde olabilirsiniz ama bu durum azminizi hiçbir zaman kırmasın. İşinize tek elle değil dört elle sarılın, bir süre sonra mutlaka ama mutlaka hakkınız olan yere erişirsiniz. Ben 44 yıllık yaşamım boyunca iş hayatımın geneline baktığımda bu durumu rahatlıkla gözlemleyebiliyorum” dedi.

Kişisel gelişim ve geniş bir vizyona sahip birey olabilmek için kişinin olaylara ve yaşanılanlara kendi penceresinden bakmak yerine, dünya pencerelerini aralaması gerektiğini savunan Tekçe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz neredeyiz? Şehir olarak, ülke olarak, millet olarak dünyanın neresindeyiz? Ve daha da önemlisi elimizde hangi kaynaklar var? Bu soruları günlük hayatta sürekli kendimize yöneltmemiz lazım. Bazen kendimize verdiğimiz bu cevaplar içimizi acıtabilir, hayal kırıklıkları yaşamamıza neden olabilir ama kendimizle yüzleşmemiz ve doğru yönde ilerleyebilmemiz için yaşantımızda bu sorulara her zaman yer vermeliyiz.”

Türkiye’de gençlerin ancak yüzde 10’luk bir diliminin üniversite kapılarından içeri girebildiğini ve bundan dolayı salondaki herkesin kendini şanslı ve mutlu hissetmesi gerektiğini belirten Tekçe, öğrencilere iyi derecede yabancı dil bilmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. İş hayatında artık sadece bir yabancı dilin bile yetmediğini fırsatlar varken gerekli birkaç yabancı dilin mutlaka öğrenilmesi gerektiğini kaydeden Tekçe, "Çocukluk ve lise yıllarım doğum yerim olan Kilis’te geçti. Kendi hayatımda geriye dönüp baktığımda en büyük eksikliğimi çok sayıda yabancı dil öğrenmemekte görüyorum" dedi.

Eğitimin hayat boyu devam ettiğini ve üniversitelerden diplomaların alınmasıyla her şeyin sona ermediğini hatırlatan Tekçe, genç mühendis adaylarını üniversite eğitimleri sonrası, kendilerine ikinci bir üniversite bitirme katkısı sağlayacak iş yerlerini tercih etmeleri noktasında dikkatli olmaya davet etti.

Konferans sonrası öğrencilerin sorularına da yanıt veren Tekçe’ye, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram tarafından günün anısına fakülteyi simgeleyen baret ve 40. yıl anısına beyaz yaka hediye edildi.

 

“LİSANSLI DEPOCULUK TARIM ÜRÜNLERİ PİYASASINA ÇAĞ ATLATACAK”

La Recolte Du Monde Dergisi’nin 12. Sayısı’nda Lisanslı Depoculuk alanında önemli bir boşluğu dolduran ve kısa zamanda Edirne’den Konya’ ya, Diyarbakır’ dan Mardin, Erzurum, Gaziantep, Kilis, Çorum, Trabzon ve Türkiye geneline yayılan bir hizmet ağı oluşturan Mustafa Tekçe ile bir röportaj gerçekleştirdik.

2016 yılında Gaziantep merkezli olarak kurulan MTKC Danışmanlık firmasının kurucusu olan Tekçe, Lisanslı Depoculuğu, Türk tarımını geleceğe sağlam ve emin adımlarla taşıyacak en önemli sistem olarak değerlendiriyor.

Güçlü bir ticari geçmişe ve beşeri bağlara sahip olan Tekçe’nin danışmanlığında yol alacakların karlı çıkacağı, gibi bir öngörüde bulunmak, yanlış olmaz. MTKC Danışmanlık Genel Müdürü Sayın Mustafa Tekçe ile röportajımız başlıyor.

 

 

Peki lisanslı depoculuk sistemi hayata geçirerek amaçlanan asıl olarak nedir?

Size anlaşılır olmasını kolaylaştırmak için bu sistem ile sağlanacak faydaları şöyle sıralayabilirim: Lisanslı depoculuk sistemi ile;

1- Tarım ürünlerinin hasat dönemindeki fiyat düşüşlerinin önlenmesi

2- Ürün sahiplerinin lisanslı depoya koyduğu ürünler karşılığında almış oldukları ürün senetlerini bankalara vererek uygun kredi ve finansman sağlaması

3- Tarım ürünleri ticaretinin herkesçe kabul gören TSE standartları belirlenmiş ürünler üzerinden yapılması, kaliteli üretimin teşvik edilmesi, güvenli bir piyasanın oluşturulması,

4- Tarım ürünleri ticareti elektronik ürün senedi vasıtası ile yapıldığından dolayı ticaretin kayıt altına alınması

5- Üretimde ve fiyatlandırmada kurum müdahalelerinin asgariye indirilmesi, bu alana yönelik yapılan yüksek harcamalardan önemli tasarruf sağlanması, serbest piyasa ve fiyat oluşumunu bozan müdahalelerden uzaklaşılması,

6- Tarım ürünleri üreticileri açısından kolay pazarlanabilen, iyi muhafaza edilen ve nakliye masrafları en aza indirilmiş bir sistemle istikrarlı ve daha yüksek bir gelir seviyesi elde edilmesi,

7- Yatırımcılar için dövize, altına, hisse senedine, faize ve benzerlerine alternatif yeni bir yatırım aracı sağlanması,

8- Ürün ticareti ile uğraşan tacir ve sanayicilerimizce, kalitesi bilimsel kriterlere göre belirlenmiş ve fiyat istikrarı sağlanmış ürünlerin kolayca temini,

9- Tarım ürünlerinin, fizikî mal ve numune gösterilmesine ve teslimine gerek olmaksızın ürün senetleri veya elektronik ürün senetleri aracılığıyla ticaretinin yapılması,

10- Standardı belirlenmiş ürün ve lisanslı depo sistemiyle tarım ürünlerinde vadeli işlem ve opsiyon piyasalarına geçilmesi,

11- Ürün depolanması, bankacılık ve sigorta sektörü açısından yeni iş alanlarının oluşturulması hedeflenmiştir.

 

Bu kanun ile yatırımcıya ve ürün ticareti yapanlara ne gibi faydalar sağlamaktadır?

Öncelikle, yatırımcılara sağladığı faydalardan bahsetmek istiyorum: Kurulacak lisanslı depo işletmelerine cari faiz oranları üzerinden yatırım dönemleri için Ziraat Bankası % 75, işletme döneminde % 50 faiz indirimli olarak 10.000.000 TL’ye kadar kredi kullanma imkanı vermektedir.

Ayrıca, yatırım yeri neresi olursa olsun kurulacak lisanslı depo işletmelerine 5. bölge bölgesel desteklerinden yararlanma imkanı (KDV Muafiyeti, Gümrük Muafiyeti, Vergi Muafiyeti % 40, 7 yıl SGK işveren primi muafiyeti, 5 puan faiz desteği,), ürün Ticareti yapanlardan kira ve dolum-boşaltım ücret geliri, Ürün Ticareti Yapanlara Sağladığı Faydalar, elektronik ürün senedi aracılığı ile satış yapan üreticilere % 2 zirai stopaj vergi muafiyeti, elektronik ürün senetlerinin el değiştirmesinden dolayı doğan kazançlara gelir vergisi ve kurumlar vergisi muafiyeti, Elektronik ürün senedi ile alım esnasında doğan % 1 KDV muafiyeti, gümrük ve Ticaret Bakanlığının onaylanacak olan kira ücretlerinin %50 si oranında kira desteği, Elektronik ürün senedi bankalara teminat olarak gösterilmesi halinde Ziraat bankasının ELÜS bedelinin azami % 70 ine kadar ve azami 9 ay vadeli olarak kredi kullanması ve bu kredilere % 50 oranında indirim uygulanması gibi faydalar söz konusudur.

 

Şuan Türkiye’de faaliyet gösteren kaç lisanslı depo bulunmaktadır?

Türkiye’de şuana kadar 84 adet lisanslı depoculuk şirketi kurulmuş olup bunlardan 26 adedi lisans alıp faaliyet yapmakta olup kalan şirketler lisans alma aşamasındadır. Yeni şirketler sürekli olarak kurulmaya devam etmektedir.

 

Lisanslı Depoculuk Yapmak İçin Hangi Şartlar Gerekli ve süreç nasıl başlıyor. Kısaca Bilgi verebilir misiniz?

-Lisanslı depoculuk yapmak için Gümrük ve Ticaret bakanlığının iznine tabi bir A.Ş kurulması, tesisin lisanslı depoculuk tebliğinde belirtilen kriterler dahilinde yapılması, yetkili sınıflandırıcı lisanslı almış bir laboratuvar ile anlaşma yapılması, elektronik ürün senedi platformu olan bir borsa ile elektronik ürün senedi alım-satımına ilişkin sözleşme imzalanması, ürün senetlerinin sistem üzerinden oluşmasını sağlayan MKK adı verilen Merkezi Kayıt kuruluşuna Kayıt olunması, tesis ve emtia sigorta poliçeleri yapılması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına Faaliyet izni için başvuru yapılıp faaliyet izni alınması, Toplam depolama kapasitesinin bedelinin % 15′ i oranında Tazmin Fonuna teminat verilmesi, Lisans belgesi alınması Lisanslı Depo Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanmış ücret tarifesine istinaden ürün kabulüne başlıyor.

Ürün sahipleri ürünlerini lisanslı depoya getiriyor. TSE standartlarında yetkili sınıflandırıcı laboratuvarı tarafından analiz ediliyor. Ürünün sınıfı belirleniyor. Akabinde ürün depoya sevk ediliyor. Ürün senedi düzenleniyor.

Ürün sahipleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yetkilendirmiş borsalar aracılığı ile alım-satım yapabilmektedir.

Alım-satım işlemi borsa tarafından tescil edildikten sonra MKK da oluşan veriler kriterinde TAKASBANK tarafından hesaplar arası transfer gerçekleşmektedir.

 

Alaylı mühendis deneyimlerini anlattı

Dünyanın küreselleşen bir köy haline dönüştüğünü ve iş fırsatlarının her geçen gün giderek azaldığını kaydeden Mustafa Tekçe, genç mühendis adaylarının bu mesleği lokalde mi yoksa dünyada mı yapmaya şimdiden karar vermeleri gerektiğini söyledi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen Alaylı Mühendis konulu konferansa konuşmacı olarak katılan iktisatçı Mustafa Tekçe, mühendis adayı öğrencilere iş hayatında başarılı olmanın yollarını anlattı.

GAÜN Mühendislik Fakültesinde düzenlenen konferansa, Fakülte Dekanı Prof.Dr. Mustafa Bayram, öğretim görevlileri Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen ‘ Alaylı Mühendis” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Tiryaki Holding Rus Cumhuriyetleri  Genel Müdürü Mustafa Tekçe, mühendis adayı öğrencilere iş hayatında başarılı olmanın yollarını anlattı.

 

Dünyanın küreselleşen bir köy hâline dönüştüğünü ve iş fırsatlarının her geçen gün giderek azaldığını kaydeden Mustafa Tekçe, genç mühendis adaylarının bu mesleği  lokalde mi? yoksa dünyada mı yapmaya şimdiden karar vermeleri gerektiğini söyledi.

 

 

GAÜN Mühendislik Fakültesinde düzenlenen konferansa, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Öğretim Görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Üniversite yıllarından sonra iş hayatına nasıl atıldığını ve şu anki Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunarak konuşmasına başlayan Mustafa Tekçe, öğrencilere dürüstlüklerinden ve çalışmaktan hiçbir zaman taviz vermemeleri konusunda çeşitli uyarılarda bulundu.

 

Dürüstlük ve azmin başarıya giden yolun en önemli anahtarı olduğunu vurgulayan Tekçe, “Dürüst, çalışkan iyi niyetli ve gelişime açık bireylerseniz mutlaka hak ettiğiniz yerlere ulaşacaksınız dır. Belki kısa ve orta vadede hak etmediğiniz yerlerde olabilirsiniz ama bu durum azminizi hiçbir zaman kırmasın. İşinize tek elle değil dört elle sarılın, bir süre sonra mutlaka ama mutlaka hakkınız olan yere erişirsiniz. Ben 44 yıllık yaşamım boyunca iş hayatımın geneline baktığımda bu durumu rahatlıkla gözlemleyebiliyorum” dedi.

 

Kişisel gelişim ve geniş bir vizyona sahip bireyler olabilmek için kişinin olaylara ve yaşanılanlara kendi penceresinden bakmak yerine, dünya pencerelerini aralaması gerektiğini savunan Tekçe, konuşmasını sürdürdü:

 

 “Biz neredeyiz? Şehir olarak, ülke olarak, millet olarak dünyanın neresindeyiz? Ve daha da önemlisi elimizde hangi kaynaklar var? Bu soruları günlük hayatta sürekli kendimize yöneltmemiz lazım. Bazen kendimize verdiğimiz bu cevaplar içimizi acıtabilir, hayal kırıklıkları yaşamamıza neden olabilir ama kendimizle yüzleşmemiz ve doğru yönde ilerleyebilmemiz için yaşantımızda bu sorulara her zaman yer vermeliyiz.”

 

Türkiye’de gençlerin ancak yüzde 10’luk bir diliminin üniversite kapılarından içeri girebildiğini ve bundan dolayı salondaki herkesin kendini şanlı ve mutlu hissetmesi gerektiğini belirten Tekçe, öğrencilere iyi derecede yabancı dil bilmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

 

İş hayatında artık sadece bir yabancı dilin bile yetmediğini fırsatlar varken gerekli olan birkaç yabancı dilin mutlaka öğrenilmesi gerektiğini kaydeden Tekçe, " Çocukluk ve lise yıllarım doğum yerim olan Kilis 'te geçti.Kendi hayatımda geriye dönüp baktığında en büyük eksikliğimi çok sayıda yabancı dil öğrenmemekte görüyorum"dedi.

 

 

Eğitimin hayat boyu devam ettiğini ve üniversitelerden diplomaların alınmasıyla her şeyin sona ermediğini hatırlatan Tekçe, genç mühendis adaylarını üniversite eğitimleri sonrası, kendilerine ikinci bir üniversite bitirme katkısı sağlayacak iş yerlerini tercih etmeleri noktasında dikkatli olmaya davet etti.

 

Konferans sonrası öğrencilerin sorularına da yanıt veren Tekçe’ye, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr Mustafa Bayram tarafından günün anısına fakülteyi simgeleyen baret ve 40. yıl anısına beyaz yaka  hediye edildi.

ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Üniversite yıllarından sonra iş hayatına nasıl atıldığını ve şu anki Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Mustafa Tekçe, öğrencilere dürüstlüklerinden ve çalışmaktan hiçbir zaman taviz vermemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Dürüstlük ve azmin başarıya giden yolun en önemli anahtarı olduğunu vurgulayan Tekçe, “Dürüst, çalışkan iyi niyetli ve gelişime açık bireylerseniz mutlaka hak ettiğiniz yerlere ulaşacaksınız. Belki kısa ve orta vadede hak etmediğiniz yerlerde olabilirsiniz ama bu durum azminizi hiçbir zaman kırmasın. İşinize tek elle değil dört elle sarılın, bir süre sonra mutlaka ama mutlaka hakkınız olan yere erişirsiniz. Ben 44 yıllık yaşamım boyunca iş hayatımın geneline baktığımda bu durumu rahatlıkla gözlemleyebiliyorum” dedi.

Kişisel gelişim ve geniş bir vizyona sahip birey olabilmek için kişinin olaylara ve yaşanılanlara kendi penceresinden bakmak yerine, dünya pencerelerini aralaması gerektiğini savunan Tekçe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz neredeyiz? Şehir olarak, ülke olarak, millet olarak dünyanın neresindeyiz? Ve daha da önemlisi elimizde hangi kaynaklar var? Bu soruları günlük hayatta sürekli kendimize yöneltmemiz lazım. Bazen kendimize verdiğimiz bu cevaplar içimizi acıtabilir, hayal kırıklıkları yaşamamıza neden olabilir ama kendimizle yüzleşmemiz ve doğru yönde ilerleyebilmemiz için yaşantımızda bu sorulara her zaman yer vermeliyiz.”

Türkiye’de gençlerin ancak yüzde 10’luk bir diliminin üniversite kapılarından içeri girebildiğini ve bundan dolayı salondaki herkesin kendini şanslı ve mutlu hissetmesi gerektiğini belirten Tekçe, öğrencilere iyi derecede yabancı dil bilmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. İş hayatında artık sadece bir yabancı dilin bile yetmediğini fırsatlar varken gerekli birkaç yabancı dilin mutlaka öğrenilmesi gerektiğini kaydeden Tekçe, "Çocukluk ve lise yıllarım doğum yerim olan Kilis’te geçti. Kendi hayatımda geriye dönüp baktığımda en büyük eksikliğimi çok sayıda yabancı dil öğrenmemekte görüyorum" dedi.

Eğitimin hayat boyu devam ettiğini ve üniversitelerden diplomaların alınmasıyla her şeyin sona ermediğini hatırlatan Tekçe, genç mühendis adaylarını üniversite eğitimleri sonrası, kendilerine ikinci bir üniversite bitirme katkısı sağlayacak iş yerlerini tercih etmeleri noktasında dikkatli olmaya davet etti.

Konferans sonrası öğrencilerin sorularına da yanıt veren Tekçe’ye, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram tarafından günün anısına fakülteyi simgeleyen baret ve 40. yıl anısına beyaz yaka hediye edildi.

 

Mühendislik Fakültesinde Alaylı Mühendis Konulu Konferans

Dünyanın küreselleşen bir köy haline dönüştüğünü ve iş fırsatlarının her geçen gün giderek azaldığını kaydeden Mustafa Tekçe, genç mühendis adaylarının bu mesleği lokalde mi yoksa dünyada mı yapmaya şimdiden karar vermeleri gerektiğini söyledi.Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen Alaylı Mühendis konulu konferansa konuşmacı olarak katılan iktisatçı Mustafa Tekçe, mühendis adayı öğrencilere iş hayatında başarılı olmanın yollarını anlattı.GAÜN Mühendislik Fakültesinde düzenlenen konferansa, Fakülte Dekanı Prof.Dr. Mustafa Bayram, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.Üniversite yıllarından sonra iş hayatına nasıl atıldığını ve şu anki Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Mustafa Tekçe, öğrencilere dürüstlüklerinden ve çalışmaktan hiçbir zaman taviz vermemeleri konusunda uyarılarda bulundu.Dürüstlük ve azmin başarıya giden yolun en önemli anahtarı olduğunu vurgulayan Tekçe, "Dürüst, çalışkan iyi niyetli ve gelişime açık bireylerseniz mutlaka hak ettiğiniz yerlere ulaşacaksınız. Belki kısa ve orta vadede hak etmediğiniz yerlerde olabilirsiniz ama bu durum azminizi hiçbir zaman kırmasın. İşinize tek elle değil dört elle sarılın, bir süre sonra mutlaka ama mutlaka hakkınız olan yere erişirsiniz. Ben 44 yıllık yaşamım boyunca iş hayatımın geneline baktığımda bu durumu rahatlıkla gözlemleyebiliyorum" dedi.Kişisel gelişim ve geniş bir vizyona sahip birey olabilmek için kişinin olaylara ve yaşanılanlara kendi penceresinden bakmak yerine, dünya pencerelerini aralaması gerektiğini savunan Tekçe, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Biz neredeyiz? Şehir olarak, ülke olarak, millet olarak dünyanın neresindeyiz? ve daha da önemlisi elimizde hangi kaynaklar var? Bu soruları günlük hayatta sürekli kendimize yöneltmemiz lazım. Bazen kendimize verdiğimiz bu cevaplar içimizi acıtabilir, hayal kırıklıkları yaşamamıza neden olabilir ama kendimizle yüzleşmemiz ve doğru yönde ilerleyebilmemiz için yaşantımızda bu sorulara her zaman yer vermeliyiz."Türkiye'de gençlerin ancak yüzde 10'luk bir diliminin üniversite kapılarından içeri girebildiğini ve bundan dolayı salondaki herkesin kendini şanslı ve mutlu hissetmesi gerektiğini belirten Tekçe, öğrencilere iyi derecede yabancı dil bilmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. İş hayatında artık sadece bir yabancı dilin bile yetmediğini fırsatlar varken gerekli birkaç yabancı dilin mutlaka öğrenilmesi gerektiğini kaydeden Tekçe, "Çocukluk ve lise yıllarım doğum yerim olan Kilis'te geçti. Kendi hayatımda geriye dönüp baktığımda en büyük eksikliğimi çok sayıda yabancı dil öğrenmemekte görüyorum" dedi.Eğitimin hayat boyu devam ettiğini ve üniversitelerden diplomaların alınmasıyla her şeyin sona ermediğini hatırlatan Tekçe, genç mühendis adaylarını üniversite eğitimleri sonrası, kendilerine ikinci bir üniversite bitirme katkısı sağlayacak iş yerlerini tercih etmeleri noktasında dikkatli olmaya davet etti.Konferans sonrası öğrencilerin sorularına da yanıt veren Tekçe'ye, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram tarafından günün anısına fakülteyi simgeleyen baret ve 40. yıl anısına beyaz yaka hediye edildi.

MTKC DANIŞMANLIK ENERJİ GIDA SAN. VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.

 

Adres Batıkent Mah. Muhsin Yazıcıoğlu bul. Palmiye sit B blok altı no:30 ŞEHİTKAMİL GAZİANTEP

 

Telefon +90 850 227 0597 - +90 342 999 46 40

Cep +90 530 1020597

Faks +90 342 999 4640

 

E-posta info@mtkc.com.tr

 

© 2020 MTKC Danışmanlık Enerji Gıda San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.